63203A-150-300 Chroma DC Electronic Load New
Request a Quote
Request a Quote To Get An EDU Discount
Login & Get 2% Back on Purchases
Login or Sign Up for Loyalty
Features:
  • Voltage: 0-150V
  • Current: 0-30A, 0-150A, 0-300A
  • Power: 0-3000W
View full details
As each model of the Chroma 63203A series has 3 power ranges, they can precisely measure the voltage and current in real time. With a digital signal microprocessor (200MHz) built in, these have the optimal speed and control performance. The Chroma 63203A-150-300 programmable DC electronic loads operate in constant voltage, current, resistance, or power modes to satisfy a wide range of test requirements. When the need is for increased power, two or more loads can be run in parallel to achieve the desired load current. To ensure user safety and minimize power supply failure rates, overcurrent and overpower protections have to be taken into consideration.
Model No
63203A-150-300
Condition
New
Volts
150 V
Amps
300 A
Type
Single
Power
3 kW