62017E-450 Chroma DC Power Supply Used
Check Pricing
Request a Quote To Get An EDU Discount
Login & Get 2% Back on Purchases
Login or Sign Up for Loyalty
Features:
  • Channels: 3
  • Output voltage: 0 - 450 V
  • Output current: 0 - 4.5 A.
  • Power: Fixed Range 1,700 W.
Share on
View full details
The programmable DC power supply units of the Chroma 62000E series have both 1-channel models and 3-channel models. The 1-channel models offer an output power of 1.7 kW, 3.4 kW and 5 kW . The 3-channel models have an output power of 1.7 kW . The Chroma 62000E series power supplies are each configured in an industry leading 1U high power density package. The Chroma 62000E series has both models with Fixed Range - as well as with auto range output power levels up to 22.5 A and voltages up to 1,200 V.